Med offentliggørelsen af de sidste fem kandidater er alle 15 nominerede til Club La Santa, DIF og Team Danmarks Årets Sportsnavn 2025 nu på plads – et alsidigt felt, der afspejler et år fyldt med markante danske sportspræstationer.
Med offentliggørelsen af de sidste fem nominerede er alle 15 kandidater til Club La Santa, DIF og Team Danmarks Årets Sportsnavn 2025 nu fundet. Kandidaterne repræsenterer 12 sportsgrene og viser samlet set et 2025 med historiske danske præstationer på den internationale scene. Feltet tæller en række verdens- og europamestre samt vindere af World Games, world cups og andre store internationale konkurrencer.

De sidste fem navne fuldender en i forvejen stærk liste og understreger en stor bredde i dansk elitesport med store præstationer fra både etablerede verdensstjerner og nye talenter.
Også formanden for Danmarks Idrætsforbund, Hans Natorp, fremhæver det stærke felt og kvaliteten i årets kandidater:
”Når man ser de 15 nominerede samlet, får man et klart indtryk af den kvalitet og professionalisme, der præger dansk elitesport. Der er tale om et felt, der rummer både store resultater og stærke fortællinger om hårdt arbejde og målrettethed. Jeg glæder mig over, at vi med nomineringerne kan anerkende de sportspræstationer, som har gjort året til noget særligt. Stort tillykke til alle de nominerede,” siger Hans Natorp, formand for Danmarks Idrætsforbund og medlem af prisens dommerkomité.
De 5 nominerede atleter:
- Niklas Larsen, cykling: Vinder bl.a. VM- og EM-guld i 4 km-holdforfølgelsesløb (banecykling), VM-bronze i parløb (banecyklng) og EM-bronze i enkeltstart (landevejscykling).
- Mathias Gidsel, håndbold: Vinder bl.a. VM-guld med herrelandsholdet, blev suveræn topscorer og kåret som MVP til både VM og i Champions League og er kåret som verdens bedste håndboldspiller.
- Holger Rune, tennis: Vinder bl.a. Barcelona Open, når finalen i Indian Wells og er aktuelt nr. femten på verdensranglisten
- Anna Munch, sejlsport: Vinder bl.a. EM-guld, får guld- og bronzemedalje ved to grand slams og ligger nr. et på verdensranglisten.
- Christian Andersen, SUP – Stand Up Paddle: Vinder bl.a. VM i sprint, VM-sølv i technical racing og fører pt. den europæiske SUP liga.
I de forrige uger blev følgende nomineret:
- Jonas Vingegaard, cykling: Vinder bl.a. Vuelta a Espana, bliver nr. to i Tour de France og er nr. to på verdensranglisten.
- Cathrine Laudrup-Dufour, dressur: Vinder bl.a. to EM-sølvmedaljer og en EM-bronzemedalje.
- Anders Antonsen, badminton: Vinder bl.a. Indonesia Open, French Open, VM-bronze og er nr. to på verdensranglisten.
- Mathias Fullerton, bueskydning: Vinder bl.a. World Games-guld, VM-sølv, EM-guld og ligger nr. et på verdensranglisten.
- Rikke Mæng, skydning: Vinder bl.a. EM-guld, World Cup-sølv og ligger nr. tre på verdensranglisten.
- Frida Sanggaard Nielsen, roning: Vinder bl.a. World Cup bronze, VM-bronze og EM-bronze i W1X.
- Mads Pedersen, cykling: Vinder bl.a. Gent-Wevelgem, Post Nord Danmark Rundt, fire etapesejre i Giro d’Italia og pointtrøjerne i Giro d’Italia og Vuelta a Espana.
- Mads Brandt, kajak: Vinder bl.a. to VM-guldmedaljer og to guldmedaljer ved World Games i marathon-disciplinerne.
- Daniel Wagner, paraatletik: Vinder bl.a. VM-bronze i længdespring og VM-bronze i 100-meteren.
- Clara Tauson, tennis: Vinder bl.a. Auckland Open, spiller 4. runde i Wimbledon og er nr. tolv på verdensranglisten.

Om prisen
Prisen som Årets Sportsnavn er blevet uddelt siden 1991. I 2025 uddeles den i et partnerskab mellem Club La Santa, DIF og Team Danmark.
DIF og Team Danmark udpeger i alt 15 nominerede, som afsløres fem ad gangen, hvorefter der sættes navne på de tre finalister. Det er dommerkomitéen, som afgør, hvem der skal være den endelige vinder af prisen som Club La Santa, DIF og Team Danmarks Årets Sportsnavn 2025.
Vinderen kåres ved den store sportsgalla ’SPORT 2025’ i Herning lørdag den 3. januar 2026. Showet transmitteres direkte på DR1. Udover æren følger der 75.000 kroner med prisen.
Udvælgelseskriterier
Udvælgelsen af Årets Sportsnavn sker ud fra en helhedsvurdering af nedenstående kriterier, som er angivet i ikke-prioriteret rækkefølge. Vægtningen af de enkelte kriterier kan variere.
- Individualister: Præstationerne skal være lavet af en eller to atleter. Eksempelvis kan en double i badminton eller en spiller på et håndboldhold kåres som Årets Sportsnavn, men en firer (et hold) i roning eller et helt håndboldhold kan ikke vinde prisen – de kan vinde prisen Årets Hold.
- Global konkurrence: Hvor udbredt er sportsgrenen og disciplinen, og hvor mange af de store idrætsnationer satser på den?
- Kontinuitet og forløb: Er der mange på hinanden følgende bemærkelsesværdige resultater? Eller er der gået mange års målrettet arbejde forud for en sejr, så præstationen virker mere fokuseret og mindre tilfældig end den pludselige sejr, som ingen havde regnet med?
- Folkelighed: Udbredelsen af sporten i Danmark skaber større interesse og dermed et større pres. Samtidig er den interne, danske konkurrence hårdere.
Dommerkomitéen 2025
- H.M. Kongen
- Kulturminister, Jakob Engel-Schmidt
- Sportens Hall of Fame, Michael Laudrup
- Sportens Hall of Fame, Camilla Martin
- DIF’s bestyrelsesformand, Hans Natorp
- DIF’s administrerende direktør, Morten Mølholm Hansen
- Team Danmarks bestyrelsesformand, Lars Krarup
- Team Danmarks administrerende direktør/CEO, Peter Fabrin
- Formand for KrogagerFonden, Rune Knude-Krogager
